Terapia Schematów
Terapia Schematów stanowi III falę terapii poznawczo-behawioralnej. Ze względu na skuteczność potwierdzoną wieloma badaniami zyskuje coraz szersze zainteresowanie i jest uważana aktualnie za najbardziej obiecującą formę terapii
Co to jest schemat?
Schemat jest spójnym sposobem rozumienia (zbiorem przekonań) siebie, ludzi i świata, wypracowanym w oparciu o wczesne doświadczenia. To pewnego rodzaju „droga na skróty” w interpretowaniu aktualnych wydarzeń.
Wczesne nieadaptacyjne schematy dążą do przetrwania z powodu ludzkiego pragnienia spójności i choć schemat powoduje cierpienie, to jednocześnie daje paradoksalne poczucie tożsamości i poczucie bezpieczeństwa.
Gdy osoba doświadcza danych wydarzeń, bądź nawiązuje relacje, które uruchamiają schemat, postępuje w nieadaptacyjny ale dobrze znany jej sposób. Stąd schemat utrzymuje się wraz z poczuciem, że pewne motywy w życiu człowieka stale się powtarzają (np. ciągle jestem samotny, inni mnie nie rozumieją, inni stale mnie odrzucają, oszukują itp.).
Na czym polega Terapia Schematów?
Terapia schematów jest złożonym, ale też bardzo ustrukturalizowanym podejściem. Opiera się na łączeniu teraźniejszości ze zdarzeniami z dzieciństwa. Aktualny stan emocjonalny powiązany z danym schematem, na którym skupia się terapia, nazywany jest trybem schematu. Wyróżniane są cztery rodzaje trybów, tryby dziecięce, nieadaptacyjne tryby rodzicielskie, nieadaptacyjne tryby radzenie sobie oraz zdrowe tryby.
Pierwszym krokiem w terapii schematów jest omówienie z pacjentem modelu trybów, a więc podsumowania głównych problemów, objawów oraz wzorców interakcji danej osoby. Następnie każdy tryb zostaje powiązany konkretnym celem terapeutycznym.