top of page

PSYCHOTERAPIA CBT

CBT: klucz do pozytywnych zmian

Daj sobie szansę na pozytywne zmiany. Umów się na wizytę terapeutyczną.

Psychoterapia CBT

Skuteczna praktyka oparta na dowodach naukowych

 

Terapia Poznawczo Behawioralna (ang. CBT – Cognitive Behavioral Therapy) jest jedną z form psychoterapii, stosowaną i cieszącą się rosnącą popularnością na całym świecie. Jej ogromnym plusem jest potwierdzona licznymi badaniami skuteczność. Aby psychoterapia spełniała kryteria etycznego postępowania, konieczne jest, aby opierała się na dowodach naukowych. Włączenie wiedzy teoretycznej do praktyki klinicznej, zapobiega poleganiu wyłącznie na opinii i założeniach terapeuty. 

 

W przypadku zdrowia psychicznego stosowne zalecenia opracowują Instytut Zdrowia i Doskonałości Klinicznej (NICE, National Institute for Health and Clinical Excellence) w Wielkiej Brytanii oraz  Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne (APA, American Psychological Association). Te instytucje wskazują terapię poznawczo-behawioralną jako najbardziej skuteczną metodę leczenia w przypadku większości zaburzeń psychicznych. 

 

więcej informacji: link

Podstawy Psychoterapii Poznawczo-Behawioralnej

 

Głównym założeniem terapii poznawczo-behawioralnej jest przekonanie, że myśli, emocje i zachowania człowieka wzajemnie na siebie wpływają, a rzeczywistość każdego z nas różni się, ponieważ nadajemy znaczenia temu, co odbieramy z otoczenia. To, jakie znaczenie nadajemy bodźcom, zależy od wielu czynników, takich jak np. czynniki genetyczne, środowiskowe, trudne doświadczenia itp. W związku z tym, że proces nabywania nowych przekonań odbywa się szybko i automatycznie, zwykle nie dostrzegamy tego jak bardzo zniekształcamy nasz świat wewnętrzny i zewnętrzny. Psychoterapia CBT m.in. pozwala odkryć, jakie interpretacje nadaliśmy danym wydarzeniom celem skonfrontowania ich z rzeczywistością.

Dla kogo?

 

Psychoterapia poznawczo-behawioralna najlepiej sprawdza się w leczeniu zaburzeń bazujących na lęku i depresji. To terapia bardzo skuteczna i dlatego najczęściej wykorzystywana jest w wyprowadzaniu chorych z lęków napadowych, fobii, nerwic, depresji, zaburzeń kompulsywno-obsesyjnych, zaburzeń osobowości, zaburzeń psychotycznych, choroby dwubiegunowej i stresu pourazowego.

 

 

Psychoterapia vs farmakoterapia

 

Psychoterapia CBT daje porównywalne, a nawet lepsze efekty niż farmakoterapia. W przypadku psychoterapii odczuwamy mniej skutków ubocznych, odsetek nawrotów jest znacznie niższy, a rezultaty utrzymują się dłużej.

 

(źródło: Barlow, 2004; Barlow, Gorman, Shear, & Woods, 2000; Hollon, Stewart, & Strunk, 2006; Imel, McKay, Malterer, & Wampold, 2008; Mitte, 2005; Mitte, Noack, Steil, & Hautzinger, 2005; Walkup, et al., 2008; Wampold, 2007, 2010)

Potrzebujesz terapii?

Nie czekaj na lepszy moment - teraz jest właściwy czas, aby się z nami skontaktować.

bottom of page